سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   منظر شهری پایدار و کیفیت زیبایی - طراحی شهری

   گفته جین جیکونز در باب منظر شهری جالب است، او میگوید زمانی یک شهر سر زنده است که خیابان‌هایش زیبا و چشم نواز باشند و بالعکس شهری که خیابان هایش نا زیباست شهر دلگیریست.

   منظر شهری پایدار

   منظر شهر در واقع نماد بیرونی معماری آن است. چشم انداز شهری معمولا از در آمیختن طبیعت با مصنوعات ساخته بشر شکل میگیرد. زمانی که این دو در کنار یکدیگر قرار بگیرند ترکیبی پایدار ایجاد میگردد. منظر شهری بیان هویت شهر است، مردمان این هویت را گاه با مناظر طبیعی، گاه با یک رخداد اجتماعی و گاه با معماری آن شهر به یاد می‌آورند. برای شکل گیری منظر پایدار شهری شهروندان و معماران هر دو سهم دارند. تعامل سازنده بین این دو بر کیفیت پایداری و زیبایی بناهای شهری می‌افزاید.

   عامل کیفیت زیبایی شهری

   خلاقیت در طراحی ساختمان‌ها و فضاهای عمومی و خیابان‌ها که شریان وصل این مکان‌هاست عامل تعیین کننده‌ای در زیبایی پایدار شهریست. خلق چشم‌اندازهای زیبا و موضون به خصوص زمانی که از عناصر طبیعی و بومی منطقه مایه بگیرد در کیفیت زیبایی شهری بسیار موثر است. طراحان و معماران شهری پلان‌ها و نمای جداره خیابان‌ها را طراحی میکنند و این ترسیمات تجریدی به تجربه واقعی و انسانی منجر می‌شود. منظر شهری خود گونه‌ای هنر است. هنری که هم هنرمندان فراوانی دارد و هم مخاطبان زیادی. هر روز که شهروندان پا به خیابان میگذراند در واقع به نمایشگاهی وارد میشوند که زندگی از همانجا آغاز میگردد. این خیابان نمایشگاه‌های ماندگاری از مناظر شهری‌اند. جنبه قابل ادراک هر شهری در ابتدا منظر شهر است.

   پارامترهای مهم برای ایجاد مناظر پایدار شهری

   هر گاه که در ساخت و پرداخت منظر شهری بحران حاصل شود معنی و مفهوم آن بحران در فرآیند توسعه مدیریت شهریست. در این زمینه پارامترهای عینی و ذهنی را باید در نظر گرفت. مراد از این دو هویت شهر است که معمار بر اساس طرح و نقشه و برنامه و با بهره گیری از عناصر طبیعی و مصنوعی برای ایجاد مناظر پایدار شهری لحاظ میکند. عامل دیگر عامل ذهنی است. فضایی که شهروندان تحت تاثیر حوادث تاریخی و اجتماعی و غیره منظری خاص را از شهری خاص در حافظه‌شان جای دادند.

   کیفیت زیبایی شهری

   مورد دیگر در زمینه منظر شهری مسئله زیبایی شناختی است. اگر شهر را موجودی زنده تلقی کنیم، منظر شهری نماد موجود زنده است. تاسیسات شهری ، میدان‌ها و خیابان‌ها اگر از طراحی دقیق و مناسبی برخوردار باشند با نور طبیعی آفتاب چشم نواز و خاطره سازند و شهروندان و بازدیدکنندگان از معماری و چگونگی مناظر شهری داستان‌های فراوانی برای گفتن خواهند داشت. اما همین شهر در شب زمانی که نور خورشید دیگر زوایای شهر را آشکار نمیکند منظری وهم‌آلود دارد.

   در این حالت زیبایی منظر شهری مفهومی ندارد. در اینجا عامل نورپردازی برای به رخ کشیدن و نمایاندن منظر شهری عامل مهمی است. نورافشانی فضاها و ساختمانهای شهری در خاطره جمعی بسیاری ثبت می‌شود. به قول نوربرگ شولتنر هویت بشر و هویت مکان لازم و ملزوم یکدیگرند بنابراین مکان و انسان در کنشی متقابل تاثیرات خود را بر یکدیگر اعمال می‌کند. به همین دلیل مناظر شهری در اقسی نقاط گیتی از یکدیگر تفکیک میشود. برخی با بناهایشان در خاطره‌ها می‌مانند برخی با تاریخشان و برخی با نشانه‌های دیگر.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید

   مطالب مرتبط