سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   سازه - مهندسی سازه

   سازه چیست؟

   در ارتباط با این عبارت در علوم مهندسی دو کلمه کاربرد دارد. یکی سازه و دیگری ساختار. ساختار به شکل طبیعی هر شئ گفته می‌شود. این شکل هم قابل دیدن است و هم قابل کشف کردن. اما سازه عبارت از ساختاریست که دیگر طبیعی و قابل اکتشاف نیست بلکه انسان با دانسته‌هایش آنرا خلق می‌کند. در علوم مهندسی عبارت سازه را بسیار شنیده‌اید. به عنوان مثال در کشتی‌سازی، رایانه‌، هوا فضا، زیست‌شناسی، شیمی، خودرو و مکانیک. همه این علوم برای تحقیق، بررسی و ساخت وسایل مورد نیازشان به نوعی سازه نیاز دارند. در علوم مهندسی اصولا رشته‌ای به همین نام وجود دارد که احاطه مطالب مورد مطالعه در آن بر سازه‌هاست.

   مهندس سازه کیست؟

   مهندس سازه در واقع طراح سازه‌های پیچیده در علوم مختلف است. سازه‌ها در هر یک از علوم نامبرده با یکدیگر متفاوت‌اند. در اینجا به سراغ صنعت ساختمان می‌رویم و سازه‌ها را به اختصار در این صنعت مطالعه میکنیم.

   نقش اعضای سازه در ساختمان

    سازه ساختمانی مجموعه‌ای از چند عضو است. این اعضا در اتصال با هم سبب میشوند که نیروها به زمین انتقال پیدا کنند، در نتیجه زمین به واسطه قدرت جاذبه به نوعی تکیه‌گاه برای سازه محسوب می‌شود. در حالیکه نقش سازه در سایر علوم فقط انتقال نیرو نیست. در صنعت ساختمان سازه عبارت است از بخشی از حجم ساختمان که هم بارهای وارده را تحمل می‌کند و هم این انرژی را به محیط اطراف منتقل می‌کند. سازه ساختمان مسئول حمل بارهای زنده و مرده است.

   بارهای مرده در ساختمان و چگونگی تحمل بار توسط سازه

   بارهای مرده عبارت است از مصالح ساختمانی و سایر بارها عبارت است از بار اعمال شده از ساختمان به زمین پس از فرآیند ساخت و بار حاصل از برف و باران و طوفان و زلزله و ... . چگونگی تحمل این بارها به این ترتیب است که سازه که حافظ فرم خارجی ساختمان در برابر بارهای وارده است این انرژی‌ها را در نهایت به خاک منتقل می‌کند.

   زمان بندی سازه براساس طول عمر آن ها

   برخی سازه‌ها، سازه‌هایی است که برای طول عمر آنها زمان‌بندی طولانی مدتی در نظر گرفته شده است. مثل دکل‌های برق و یا پل‌ها و سدها. و برخی سازه‌ها، سازه‌های کوتاه مدت است مانند داربست‌های تبلیغاتی.

   انواع سازه های ساختمانی

   سازه‌های ساختمانی به لحاظ طبقه‌بندی یا سازه‌های لایه‌ای هستند، یا سازه‌های وزنی و یا سازه‌های اسکلتی. سازه‌های اسکلتی شامل خرپا و قاب هستند. از دیگر سازه‌ها می‌توان به سازه‌های پوسته‌ای و یا سازه‌های ترکیبی اشاره کرد.

   اعضای سازه ها

   اعضای سازه عبارت است از ستون، تیر، دستک، کابل، شبکه و غیره است. در یک سازه ساختمانی بتن و فولاد از جمله مصالحی است که بیشترین حجم را به خود اختصاص می‌دهد. از دیگر مصالحی که در سازه‌های ساختمانی کاربرد زیادی دارد انواع شمع‌های ساختمانی است. نوع شمع‌های به کار رفته به شرایط مختلفی بستگی دارد از جمله نوع باری که روی ساختمان است. شرایط زمین و سطح آبهای زیرزمینی در منطقه. بر حسب آنکه در کدام شرایط فوق قرار داشته باشیم از شمع‌های چوبی، بتنی، فولادی و یا شمع‌های مرکب استفاده می‌شود.

   معرفی انواع سازه

   در اینجا به معرفی انواع سازه می‌پردازیم. سازه‌ها در سه دسته طبقه‌بندی می‌شوند.

   یکی سازه‌های بتنی که در آنها از بتن مصلح استفاده میشود، این سازه‌ها می‌توانند پیش‌ساخته و یا نیمه‌پیش‌ساخته باشند. و همچنین می‌توانند در جا اجرا شوند.

   دومین سازه، سازه فلزیست، که می‌تواند پیش‌ساخته باشد و یا درجا اجرا شود.

   سومین نوع سازه، سازه‌ایست که دیوارهای باربر آن از بلوک سیمانی، آجر و یا سنگ در آن استفاده شده باشد که به آنها مصالح بنایی می‌گویند.

   سازه و ایمنی سازه

   در اینجا در ارتباط با کاربرد سازه به مسئله ایمنی سازه می‌پردازیم. سازه باید به گونه‌ای طراحی شود که بتواند بارهای مرده و بارهای زنده را تحمل کند و ضریب تخریب را به حداقل برساند. سازه‌ای مطلوب است که بتواند در مدت عمر خود سرپا بماند و تحت تاثیر بارهای وارده تغییر شکل ندهد بنابراین به نظر می‌رسد بارگذاری ثقلی باید به درستی و به دقت انجام گیرد. مثلا وزن تیر، ستون، کف و دیوار، بام و راه‌پله و تیغه و سایر تجهیزاتی که در تاسیسات ساختمان کاربرد دارد و وزن ثابتی را به خود اختصاص میدهد و همچنین اثرات ثابتی نیز دارد که باید از آیین نامه مقررات ساختمان استخراج شود. بارهای زنده بارهای غیر ثابت هستند که انرژی آنها ضمن استفاده از ساختمان به آن وارد می‌شود.

   تا آنجا که به کشور ما مربوط میشود ما در شمار کشورهای زلزله‌خیز دنیا هستیم و ویرانی‌های ناشی از آن گاهی بسیار سهمگین است بنابراین در طراحی سازه‌ها به منظور مقابله با زلزله باید شرایط خاص مد نظر باشد.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید

   مطالب مرتبط