سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   اثرات زلزله بر روی ساختمان - مهندسی زلزله

   زلزله زمانی در ساختمان احساس می‌شود که امواج لرزه‌ها به پی ساختمان و از پی به بدنه ساختمان انتقال ‌یابد. این فرآیند باعث تغییر شکل نسبی در اجزای سازه می‌شود و به این ترتیب با تغییر شکل‌های ایجاد شده نیرو‌های داخلی در اجزا پدید می‌آید. نیروهای پدیده آمده در اجزا بسته به میزان جرم هر جز تاثیرات مخربی ایجاد می‌کنند. برای جلوگیری از تخریب باید مسیری وجود داشته باشد تا نیروها‌ی ناشی زلزله از سازه به پی و به خاک منتقل شود.در هر سازه‌ نقاط بحرانی وجود دارد و در واقع این نقاط بحرانی محل اتصالات سازه است. محل اتصالات در طول اعضای سازه اگر در شرایط مناسبی برای تحمل بار ناشی از زلزله قرار داشته باشند کم‌ترین صدمه را ایجاد می‌کنند.

   صدمات ناشی از زلزله

   صدمات ناشی از زلزله را از جنبه‌های مختلف می‌توان بررسی کرد

    تخریب فیزیکی، صدماتی روانی و اجتماعی، آثار اقتصادی سه بعد مهم در این زمینه است.

   تخریب فیزیکی ساختمان

   تخریب فیزیکی همان خرابی ساختمان‌ها و هر نوع سازه خواهد بود. این نوع تخریب سبب تلفات جانی و جراحت شده و به دنبال خود بی‌خانمانی و بی‌کاری و تخریب زیرساخت‌ها را به دنبال دارد.

   اثرات زلزله بر اقتصاد مردم

   در منطقه‌ای که زلزله رخ داده، مشاغل عملا از بین می‌رود و شریان‌های اقتصادی منطقه که زمینه فعالیت صنعتی و تجاری از آن جمله اند سبب زیان‌های اقتصادی چشم‌گیری می‌شود.

   عوامل موثر در افزایش خسارات زلزله

   اگر بخواهیم به عوامل موثر در افزایش خسارات زلزله اشاره کنیم اولین و مهم‌ترین آن خصوصیات مهندسی سازه است. این خصوصیات از زمان شروع هر پروژه ساخت و ساز مد نظر خواهد بود و مواردی مانند تعیین مقاومت خاک و مطالعات پیش از طراحی، طراحی اصولی و منطبق با ضوابط، زمان اجرا و پایبندی به اصول طراحی، انتخاب مصالح و به کارگیری افراد متخصص و نظارت کامل بر امور ساخت و پایان کار را شامل می‌شود.

   حتما بخوانید: مقاوم‌سازی ساختمان در برابر زلزله

   شدت درجه جریان زلزله

   عامل بعدی شدت درجه زلزله است. شدت درجه زلزله با توجه به کانون زمین‌لرزه و فاصله عمودی محل وقوع کانون زمین لرزه تا سطح زمین و فاصله طولی تا مرکز کانون زلزله و مدت زمانی که لرزش به‌طول می‌انجامد که خود تابعی از فاصله طولی تا کانون است تعیین می‌شود.

   عوامل تاثیرگذار زلزله بر میزان خرابی و تلفات

   عوامل بعدی که بر میزان خرابی و تلفات تاثیر دارد کاربری سازه و میزان اشغال بودن سازه در زمان وقوع زلزله و خطرات جانبی ناشی از تخریب زیرساخت‌ها خواهد بود.

   انتظار از سازه در مواقع وقوع زلزله

   در مواقع وقوع زلزله انتظار از سازه گذر از این بحران بدون تخریب یا با حداقل تخریب خواهد بود. در این خصوص باید مقاومت و شکل پذیری سازه با توجه به شدت زلزله پیش‌بینی شود. شواهد نشان می‌دهد که کیفیت طراحی و اجرا مهم‌ترین عامل در عملکرد لرزه‌ای سازه‌هاست. در این رابطه می‌توان به چند عامل اشاره کرد:

   نوع مصالح به‌کار رفته، نوع خاک زیر پی، چگونگی روند پی‌سازی، نوع سیستمی که برای یک سازه انتخاب شده، یکپارچگی سازه، عمر سازه و فاصله دو سازه که در اثر برخورد تخریب مضاعف ایجاد می‌شود.

   دلایل شکست در سازه‌های بتنی

   • عدم رعایت فاصله مناسب خاموت‌ها و ایجاد مفصل پلاستیک در ستون
   • پدیده ستون-کوتاه
   • شکست طبقات نرم
   • شکست در ستون ضعیف‌تر
   • و ...

   به غیر از این موارد اگر خاک و پی دچار کمبود مقاومت باربری باشد، اگر دو سازه مجاور به هم برخورد کند و دیگر آنکه شاهد واژگونی سازه باشیم نیز میتواند شکست سازه را در پی داشته باشد.

   دلایل شکست در سازه‌های فولادی

   در مورد سازه‌های فولادی می‌توان دلایل شکست را به صورت زیر نام برد:

   • در قسمت  اتصالات جوش یا پیچ‌ها در مواجه با تنش برشی و کششی شکست ترد رخ دهد
   • رخ‌داد کمانش پیچش جانبی
   • کمانش به صورت موضعی در بال و جان
   • بلند شدن پی در قاب بادبندی شده
   • شکست اتصالات
   • پیچش شدید در سازه‌های نامتقارن
   • و...

   آیین‌نامه‌های موجود در زمینهمقاوم‌سازی سازه‌ها در مقابل زلزله موارد کافی در زمینه طراحی و اجرا و نظارت را در اختیار مهندسان قرار می‌دهد. تجربیات سالیان طولانی مهندسان در این زمینه و در دسترس بودن اطلاعات و مصالح مورد نیاز برای مقاوم سازی از نظر تکنیکی هیچ راهی را برای ساخت سازه‌ای آسیب پذیر در مقابل زلزله باقی نمی‌گذارد. مجموعه‌ای از تخلفات و بی‌مسئولیتی لازم است تا شاهد سازه‌ای نا‌ایمن باشیم.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • user-icon

    اثرات زله زله برساختما نها.

    ۱۳۹۷/۲/۲۲

    تاثيرات زل زله برساختماها

   دیدگاه خود را وارد نمایید