سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   آشنایی با شغل مهندسی عمران - مهندسی عمران

   وسعت گرایشاتی که رشته مهندسی عمران پوشش می‌دهد موجب شده تا در زمینه یافتن شغل مناسب برای این رشته محدودیت‌های کمتری وجود داشته باشد. اگر چه به طور کلی مهندسان عمران باید در زمینه علوم ریاضیات و فیزیک و زمین‌شناسی و خاک‌شناسی اطلاعات کافی داشته باشند، بعلاوه باید بتواند داده‌ها را به سرعت تحلیل کنند و مشکلات بر سر راه پروژه را رفع کنند، باید تا حدود زیادی در زمینه‌های مدیریتی خصوصا مدیریت پروژه کارآمد باشند.

   وظیفه مهندس عمران

   با داشتن مجموعه‌ای از فاکتورها شما می‌توانید به یک مهندس عمران خبره تبدیل شوید که درآمد بالایی نیز داشته باشد. اما برای رسیدن به جایگاه مهندسانی که برای جامعه مفید هستند و برای حل معضلات بشر به دنبال راه چاره‌اند فاکتورهای عمومی کافی نیست. در این رشته تعهدات اخلاقی بسیار سرنوشت ساز است. شما می‌توانید از اجرای یک پروژه سود بسیار بالایی کسب کنید، قوانین را به نحوی دور بزنید که کسی نتواند شما را زیر سوال ببرد اما عملاً با جان مردم بازی می کنید، به جای عمران و آبادانی دست به تخریب و نابودی بزنید. در این صورت بار عنوان یک مهندس آبادگر بر دوش شما سنگینی می‌کند و توانایی حفظ این عنوان را نخواهید داشت. افراد طراح و خلاق که توانایی تغییر شرایط اطرافشان را دارند می‌توانند مهندسی عمران را در لیست گزینه‌های مورد انتخابشان قرار دهند.

   شغل مهندسی عمران

   شغل مهندسی عمران در رابطه با ساخت و تغییر است. از ساختن جاده و ساختمان و فرودگاه، تونل و سد و پل، تا سیستم‌های آب و فاضلاب، تمامی این مشاغل هم در بخش دولتی وجود دارد و هم در بخش خصوصی. یکی دیگر از مهارت‌های مهندس عمران، کار در مراکز علمی، پژوهشی و تحقیقاتی و آزمایشگاه های مقاومت مصالح و ژئوتکنیک است که این کارها نیز جذابیت خاص خود را دارد.

   ورود به بازار کار مهندسی عمران

   مهندس عمران برای ورود به بازار کار باید از سوی مراجع ذیرصلاح مانند شهرداری و ... مورد تایید باشد. به این منظور او در اولین فرصت باید به دریافت پروانه اشتغال از سازمان نظام مهندسی اقدام کند. دریافت این پروانه به این معناست که او صلاحیت نظارت و طراحی و صدور پروانه و سایر مجوزهای دیگر را داراست.

   دعوت به همکاری مهندس عمران

   در بازار کار از مهندسان عمران معمولا در این زمینه‌ها دعوت به کار می‌شود: به عنوان کارشناس فنی، به عنوان مهندس civil به عنوان مهندس سازه، کارشناس آب و فاضلاب، مهندس ناظر، مهندس مشاور، رئیس کارگاه‌، کارشناس ژئوتکنیک، مدیر پروژه و چندین عنوان دیگر که در رابطه با تخصص‌های گسترده مهندس عمران است.

   مهندس عمران در دادگستری

   یکی دیگر از فرصت‌های شغلی که برای مهندس عمران در نظر گرفته شده کارشناس رسمی دادگستری است. مهندس عمران می‌تواند در آزمون تخصصی کارشناس رسمی دادگستری شرکت کند و در صورت قبولی دوره‌های لازم را طی کند تا مجوز فعالیت به عنوان کارشناس رسمی دادگستری را بدست آورد و وارد این شغل شود. وضعیت کار در بخش دولتی تابعیست از خروجی فارغ‌التحصیلان این رشته از دانشگاه‌ها.

   مشکلات فارغ التحصیلان مهندسی عمران

   در حال حاضر به دلیل آنکه تقاضای بازار از یک سو و تعداد فارغ‌التحصیلان از سوی دیگر تناسب ندارد دانش‌آموختگان این رشته مجبور به کار در سایر حوزه‌های خارج از تخصص خود می‌باشند. درآمد مهندسی عمران در بخش دولتی بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می‌شود. در بخش خصوصی شرکتها بر اساس شرایط و روشهای خود میزان حقوق و مزایا را تعیین می‌کنند. البته در بخش خصوصی مهارت و توانمندی مهندس عمران برای تعیین حقوق و درآمد او یکی از فاکتورهاست. در حال حاضر بهترین گزینه برای مهندس عمران که تخصص کافی در ارائه کار با کیفیت دارد این است که به طور مستقل برای خود کارکند و شرکت خود را راه‌اندازی کند در این صورت میتواند با پشت‌کار درآمد بسیار خوبی  کسب کند.

   عوامل ماثر بر درآمد مهندس عمران

   از عواملی که بر درآمد مهندس عمران تاثیرگذار است یکی مهارت و دانش اوست و دیگری سابقه کار.

   بازار کار مهندس عمران در خارج از کشور

   بازار کار در بسیاری از کشور‌های پیشرفته برای مهندسان عمران بازار مناسبی است. کشورهای سرآمد در این زمینه آمریکا و استرالیا است. در آمریکا پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی استخدام مهندسان عمران رشد 19 درصدی داشته باشند در حالی که بقیه مشاغل رشد متوسط 14 درصدی دارند. در استرالیا آمارها در سال 2011 میزان 47.9 درصد را  برای استخدام مهندس عمران اعلام می‌کند. این در حالی است که میزان رشد آن 26.4 درصد بوده در حالی که سایر مشاغل رشد 10.2 درصدی داشته‌اند. بعلاوه در کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا که به کشورهای مهاجر پذیر معروف‌اند برای این رشته از سال 2020 تا 2040 برنامه‌ریزی‌های بلند‌مدتی انجام دادند.

   آمارها نشان می‌دهند که مهندسان عمران به طور مثال در سال 2015 در کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان از درآمد به مراتب بالاتری برخوردار بودند. اگرچه برای کسانی که قصد مهاجرت به کشورهای نامبرده را برای کار دارند علاوه بر در نظر گرفتن میزان درآمد در این کشورها باید هزینه‌های زندگی در این کشورها را لحاظ کنند.

   گرایشات در رشته مهندسی عمران

   به طور کلی همواره شغل مهندسی عمران بسیار پرطرفدار بوده و بازار کار آن در تمام کشورها با وجود افت و خیزهای نسبی همواره رونق داشته، اما باید این نکته را در نظر داشت که وسعت گرایشات در رشته مهندسی عمران باعث شده که هر مهندس تخصص خود را معطوف به یک زمینه خاص کند و سواد علمی و عملی خود را بالا ببرد. در صورتی که مهندسان عمران در گرایشات غیر تخصصی خود مشغول به کار شوند در نهایت قطعا شاهد انحراف در پروژه‌های اجرایی خواهیم بود. به طور مثال برای احداث سد تنها سواد مربوط به سازه مورد نیاز نیست، بلکه مهندسانی باید در این زمینه مشغول به کار شوند که سواد بالایی در زمینه مدیریت منابع آب، هیدرولوژی، زمین شناسی و غیره داشته باشند و کار به صورت تیمی انجام شود که در نهایت شاهد احداث سدهای فاجعه بار در کشور نباشیم.

   آمارهای فوق در مقاله از وب سایت PayScale.com گرفته شده است.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید