سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   سقف کوبیاکس - مهندسی عمران

   آیا تا بحال شده به پرواز پرندگان فکر کنید! اینکه چگونه قادر به پرواز هستند؟ حتما بر این واقف هستید که مهم ترین مساله ای که باید به آن غلبه کرد، وزن است. این ساده است: چرا که استخوان بندی پرندگان محکم و استوار، اما سبک است و یکی از اصلی ترین مشخصه هایی که پرندگان برای پرواز دارند ساختار استخوان های آن ها است. در حقیقت ساختار استخوان بندی بال پرندگان است که به پرندگان توانایی می بخشد تا بتوانند پرواز کنند. استخوان بندی بال ها شامل فضاهایی تو خالی، استخوان های ریز افقی و عمودی تودرتو که به گونه ای مناسب و حساب شده در محل خود قرار گرفته و دارای یک اسکلت محکم است. این ترکیب ساختاری درهم پیچیده اما سبک می سازد به این صورت که به پرنده ها این امکان را می دهد تا بدون تحمل وزن غیرضروری در هوا معلق بمانند و قادر به پرواز باشند.

   اگر تا الان به این فکر کرده اید که مخترعین سقف کوبیاکس از ایده جذاب بال پرندگان به شکل ماهرانه در ساخت سقف کوبیاکس استفاده کرده اند، میتوان گفت که شما درست فکر کرده اید. سقف کوبیاکس با الهام از شکل بال پرندگان توانسته وزن ساختمان را تا حد ممکن کاهش داده و بهینه کند، بدون اینکه ساختمان در عملکرد استاتیکی خود دچار اختلال شود و سوال اصلی اینجاست که چگونه؟

   ساخت و ساز در اکثر کشورها از جمله ایران درگیر مسائل بسیاری است که باعث نامطلوبی و بازدهی نه چندان جالب آن می شود و وسعت بیش از حد ساختمان سازی در پهنه گسل های فعال یا در محدوده آن، به موضوع مهم و حساس سبک سازی و مقاوم سازی ساختمان پرداخته می شود. حال اگر بتوان در ساخت سقف های بتنی، مقطع سقف های بتن مسلح به ویژه دال هارا به نحوی بهبود بخشید که علاوه بر تامین ضوابط کنترلی بتوانند در مقایسه با دال های مشابه از وزن کمتری برخوردار باشند، میتوان در روش اجرای دال های بتن مسلح به شیوه جدیدی دست یافت. تکنولوژی کوبیاکس روشی است که با حذف بتن ناکارآمد سقف سبب می گردد تا بار مرده غیر سازه ای کاهش یابد و موجب سبک شدن آن شود.

   چند دلیل که موجب انتخاب و ورود فناوری سقف کوبیاکس به کشور ما شده است میتوان به صنعتی سازی، اقتصادی بودن تکنولوژی و امکان رقابت با سیستم های رایج، عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد برای احداث کارخانجات مواد اولیه، تکنولوژی دوستدار محیط زیست، انعطاف پذیری سیستم در ارتباط با مسئله معماری و سازه ای و غیره اشاره کرد. اما یکی از نکات قابل توجه که می توان گفت یکی از معایب سقف کوبیاکس هم بشمار می رود این است که فناوری سقف کوبیاکس اختراع و خلاقیت مهندسین سوئیسی و آلمانی است و به طور عمده میتوان اذعان داشت آن ها در مناطقی هستند که خطر زلزله تهدید عمده ای برای آن ها بحساب نمی آید و هنوز میزان مقاومت این سقف ها در برابر زلزله کاملا روشن نیست و همچنین در هیچ یک از آئین نامه‌های مربوط به زلزله برای سقف کوبیاکس استاندارد مشخصی تعریف نشده است. با توجه به شرایط خاص کشور ما و زلزله خیزی مناطق وسیعی از آن، جا دارد که متخصصان و پژوهشگران کشورمان در جهت بومی سازی و استانداردسازی این سقف پژوهش‌های لازم را به عمل آورند.

   حتما بخوانید: مزایا و معایب سقف کوبیاکس

   در ادامه ابتدا ما به توضیح و آشنایی با سقف کوبیاکس می پردازیم و بعد به توضیح سقف های بتنی معمولی  و تفاوت آن ها اشاره می کنیم.

   سقف کوبیاکس

   سقف کوبیاکس (Cobiax) در نوع خود یک تکنولوژی جدید و به روز بحساب می آید که از نظر سازه ای بر مبنای سقف های دال بتنی دو طرفه اما متفاوت با آن ها است. همچنین سیستم سقف کوبیاکس عایق حرارتی و صوتی مناسبی بوده و افزایش سرعت اجرا، کاهش مصرف مصالح و کاهش هزینه ها را به دنبال دارد. 

   در فناوری کوبیاکس با حذف بار مرده غیرسازه ای خاصیت باربری ۲ محوره همچنان حفظ می گردد. همچنین با شکل گیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکل گیری شبکه تیرچه های داخلی در ۲ امتداد در اثر قراردهی گوی ها در سرتا سر فضای میانی دال بتنی می توان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.

   اساس طراحی تکنولوژی کوبیاکس مبنی است بر سقف سازه ای با ویژگی «سقف دال ۲ طرفه» مشابه سقف های بتنی دال ۲ طرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محل هایی که کاربرد سازه ای ندارد با گوی های توخالی جایگزین می گردد. (جنس این گوی ها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن می باشد)

   بدین صورت که این گوی ها در حدفاصل مش های میلگردی بالا و پایین قرار می گیرند. با توجه به اینکه در دال های بتنی ۲ طرفه مشکل تحمل نیروی برشی وجود ندارد، مشکل طراحی این نوع سقف بر مبنای حذف قسمتی از بتن میانی و ایفای عملکرد دال ۲ طرفه می باشد.

   سقف کوبیاکس در مقایسه با سقف های دیگر

   در سیستم سقف کوبیاکس اعضای دال سقف شامل بتن، آرماتور، توپی های توخالی پلاستیکی و قفسه مسلح می باشد. توپی های توخالی در هسته مرکزی قفسه مسلح قرار گرفته و یک قفسه مدولار مسلح ایجاد می کند. این کیج مسلح مابین ۲ لایه آرماتور زیرین و رویین دال قرار گرفته و با حذف بتن غیرباربر از درون دال موجب سبک سازی آن می شود. در این سازه سیستم مقاوم در برابر نیروهای جانبی سازه شامل ترکیب دال و ستون (تقریباً قاب ساده) و دیوار برشی بتنی با شکل پذیری متوسط می باشد. همچنین در سقف های بتنی معمولی که بتن ریزی به صورت یکپارچه انجام می‌شود، وزن بتن باعث تحمیل وزن بیشتری به ساختمان می‌شود. اما در سقف کوبیاکس با کم کردن میزان بتن مصرفی، وزن سقف و در کل، ساختمان به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

   در ادامه بخوانید: سقف کرومیت

   منبع: دیتا سازه

    

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید