سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   مهندسی عمران و آشنایی کامل با این رشته - مهندسی عمران

   مهندسی عمران، مهندس است و آبادگر.  مهندس عمران کسی است که منابع عظیمی را که در طبیعت وجود دارد به سمت آسایش انسان هدایت میکند. علوم ریاضیات، علوم مربوط به رشته فیزیک و گرایشات مکانیک جامدات و سیالات، علوم زمین شناسی و مجموعه‌ای از علوم پایه در کنار هم به کمک مهندسی آمد تا رشته‌ای ایجاد شود که هر کجا بشر به مانعی برخورد از سر راه بردارد.

   مهندس عمران کیست؟

   مهندس عمران کسی است که وظیفه دارد برای هر معضلی که ظاهراً راه‌حلی برای آن وجود ندارد چاره بیابد، مهندسان عمران همان افرادی هستند که  هر کجا که به دره‌ای رسیدند پل زدند، هر جا که به تپه‌ای رسیدند تونل زدند، هر جا که نیاز به احداث خانه برای سکونت بود دست به کار شدند، برای تامین آب و گاز مردمان چاره‌اندیشی کردند، برای مقابله با بلایای طبیعی و مقابله با طغیان رودخانه‌ها سد و بند زدند و کانال کشی کردند، زمانی که با فاضلاب شهری مواجه شدند به فکر تصفیه آن افتادند، برای نزدیک کردن راه‌ها به هم دست‌به‌کار شدند. برای مهندسان عمران غیر ممکن وجود ندارد، حتی اگر قرار باشد سازه‌ای در عمق چند صد متری آب احداث کنند یا سازه‌ای در ارتفاع چند هزار متری زمین. برای هر معضل، راه‌حلی خواهند داشت.

   مهندسی عمران در طول تاریخ

   تا دوران پسا‌مدرن هیچ کس تفاوت عمده‌ای مابین مهندس عمران و معماری قائل نبود. در بیشتر موارد یکی را به جای دیگری به کار می‌بردند. از 2.5 قرن پیش از میلاد مسیح اهرام ثلاثه مصر ساخته شد. مجموعه تخت جمشید شکل گرفت، همچنین ساخت قنات در حدود 3 هزار سال پیش با مدیریت مهندسی عمران به سرانجام رسید. تا آنجا که به دنیای باستان مربوط می‌شود در روم باستان و در چین سازه‌های عظیمی احداث شد که در آن نقش اساسی با مهندس عمران بود.

   تاسیس اولین انجمن علمی مهندسی عمران

   در دوارن تاریخ بشر اولین مهندسان، مهندسان جنگ بودند. بعدها مهندسی عمران از شاخه مهندسی نظامی تفکیک شد. اولین انجمن علمی مهندسی عمران را شخصی که فانوس دریایی را نیز اختراع کرده بود به نام  John Smeaton در 1771 بنیان گذاشت. در اوایل قرن 19 انجمنی در لندن به نام انجمن مهندسان تاسیس شد.

   تحصیلات لازم برای ورود به شغل مهندسی عمران

   فارغ التحصیلان رشته مهندسی عمران در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می توانند وارد این حوزه شوند. البته در خیلی از مواقع فارغ التحصیلان رشته های دیگر مثل معماری یا شهرسازی نیز وارد شغل مهندسی عمران می شوند. مهندس عمران 3 تا 5 سال در دانشگاه برای گرفتن مدرک لیسانس تحصیل می‌کند. در دانشگاه‌های دولتی در کنار مهندسی عمران گرایش نقشه برداری نیز به صورت مجزا وجود دارد.

   گرایش های مجموعه مهندسی عمران

    برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، گرایشات موجود در دانشگاه‌های دولتی عباتند از:

   مهندسی عمران - مهندسی مدیریت ساخت،

   مهندسی عمران – مهندسی مدیریت منابع آب،

   مهندسی عمران گرایش سواحل،

   مهندس عمران گرایش آب و سازه‌های هیدرولیکی،

   مهندس عمران گرایش سازه،

   مهندسی عمران گرایش رودخانه،

   مهندسی عمران گرایش آب و فاضلاب،

   مهندسی عمران نقشه برداری گرایش فوتو گرامتری،

   مهندسی عمران گرایش ژئودزی،

   مهندسی عمران گرایش مهندسی محیط زیست،

   مهندسی عمران گرایش سواحل بنادر و سازه‌های دریایی،

   مهندس عمران گرایش راه‌ و‌ترابری،

   مهندس عمران گرایش مکانیک خاک و پی،

   مهندسی عمران گرایش زلزله،

   مهندسی عمران گرایش نقشه برداری سنجش از دور،

   مهندسی عمران گرایش خطوط راه‌آهن،

   مهندسی عمران گرایش حمل و نقل.

   مهارت و توانمندی های مورد نیاز برای مهندسی عمران

   مهندس عمران می‌بایست ریاضیات و علوم مهندسی بداند و در فناوری اطلاعات و کامپیوتر مهارت عالی داشته باشد. باید در تحلیل داده‌ها توانمند باشد. می‌بایست توانایی انجام پروژه را در چارچوب بودجه و زمان معین داشته باشد. باید مهارت کار تیمی را داشته باشد. قوانین را به خوبی بداند. مهارت‌های نرم‌افزاری داشته باشد. اگر می‌خواهید شغل مناسب و پردرآمدی داشته باشید، ضمنا در شغل خود موفق باشید، باید مهارت بالایی در بکارگیری نرم‌افزارهای تخصصی داشته باشید.  

   مهارت های مربوط به نرم افزارهای تخصصی مهندسی عمران

   امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای کمکی مهندس عمران است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس عمران بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس عمران را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی عمران قرار داده اند.

   بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی عمران موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه تخصصی خود یعنی مهندسی عمران پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی عمران یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

   برخی از مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی عمران

   مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای مورد نیاز این رشته عبارتند از:

   نرم‌افزار Tekla Structures: برای طراحی و مدل‌سازی پیشرفته و حرفه‌ای استفاده می‌شود، برای سازه‌های فلزی و بتنی بزرگ مانند برج و استادیوم و ... توانایی آنالیز، طراحی سه‌بعدی را داراست.

   نرم‌افزار :FLAC 3D این نرم‌افزار برای مهندسی عمران و معدن کاربرد دارد، برای حل مسائل مکانیک نیز کاربرد دارد. مدل‌سازی گوه‌ لغزش را انجام می‌دهد و طرح‌های تنش - کرنش صفحه‌ای و مدل‌های هندسی را نیز ارائه می‌دهد.

   نرم‌افزار :STAAD.Pro این نرم افزار در طراحی و محاسبه ساختمان‌های مسکونی، مخازن ذخیره و حتی طراحی ساز پیانو کاربرد دارد. سال‌هاست که مهندسان برای آنالیز استاتیکی – دینامیکی از این نرم‌افزار استفاده میکنند که امروزه کاربرد آن ساده تر شده.

   نرم‌افزار geostudio: تحلیل‌های تنش تغییر مکان در مراحل اجرا، تحلیل ترواش آب در خاکریز

   نرم‌افزار ETABS: به منظور تحلیل سازه به کار میرود و برای همه المان‌های ساخت مانند طراحی قاب فولادی و بتنی و دیوارهای برشی و ... کاربرد دارد. محاسبه خودکار جرم و مرکز جرم و انتقال بار ثقلی و .. را نیز انجام می‌دهد. علاوه بر این موارد کاربرد وسیعی در مدل‌سازی و طراحی دارد

   نرم‌افزار Autocad: مشهورترین نرم‌افزار عمران است که برای طراحی‌های عظیم مورد استفاده است. توانایی طراحی سه بعدی و دو بعدی را دارست، توانایی شبیه سازی  انیمیشن و ... را دارست و کاربری آن ساده است و جزئیات بالایی دارد.

   نرم افزار CSiBridge: نرم افزار طراحی پل ها

   نرم افزار Matlab: نرم‌افزاری برای نوشتن برنامه و محاسبات ریاضی در مهندسی

   نرم افزار Plaxis Professional: نرم افزار مهندسی خاک و پی

   نرم افزار SAFE: نرم افزار تحلیل و آنالیز اجزای پی و فونداسیون

   نرم افزار Revit: نرم افزار مدل سازی و طراحی نقشه های ساختمانی

   نرم افزار SAP: نرم افزار طراحی و آنالیز سازه

   نرم افزار :Ansysنرم‌افزاری برای تحلیل مهندسی قطعات در تحلیل‌های دینامیکی

   نرم افزار Catia: نرم‌افزار طراحی قطعات

   نرم افزار  :Solidworksنرم‌افزار طراحی قطعات

   نرم افزار SDR Map: نرم افزار نقشه برداری و تهیه نقشه های توپوگرافی

   شغل مهندسی عمران درآمد بالایی دارد به خصوص در صورتی که با انجمن‌ها و سازمان‌های نظام مهندسی در ارتباط باشید. مهندسان عمران در زمینه‎های گسترده‌ای توانایی کار داشته و امکان استخدام در مراکز دولتی و خصوصی برا آنها فراهم است. در صورتی که خلاقیت و سواد مناسبی در این رشته داشته باشید امکان ایجاد شرکت و سوددهی نیز برای شما  فراهم خواهد بود.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید