سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   مزایا و معایب سقف کوبیاکس - مهندسی عمران

   در اثر زمین لرزه ممکن است یک سازه تکان‎‌های شدیدی را تجربه کند و جابجا شود اما تخریبی صورت نگیرد. این نکته بسیار حائز اهمیت است که سازه باید توانایی عبور دادن تنش‌های ناگهانی را بدون شکست اعضا داشته باشد بنابراین بهتر است به جای استفاده از عبارت مقاوم سازی سازه از ایمن سازی سخن بگوییم و تلاش کنیم سازه را با مصالح و ایده‌های نوین بهسازی کنیم. همانطور که می دانید ایران از جمله کشورهای زلزله خیز جهان است و مسئله ایمن سازی ساختمان در برابر زلزله موضوع بسیار مهمی است که متخصصان و پژوهشگران کشورمان در جهت بومی سازی و استاندارد سازی آن باید پژوهش های لازم را به عمل آورند. 

   حتما بخوانید: مقاوم‌سازی ساختمان در برابر زلزله

   سقف هم به عنوان یک جزء اصلی سازه باید در اثر زمین لرزه تنش های ناگهانی را بدون شکست اعضا عبور دهد و خود باعث تخریب دیگر اعضا به دلیل سنگینی و یا دلایل دیگر نباشد. از جمله مزایای سقف کوبیاکس که موجب انتخاب و ورود آن به کشور ما شده است الهام گرفتن سقف کوبیاکس از شکل بال پرندگان است که توانسته وزن ساختمان را تا حد ممکن کاهش داده و بهینه کند، بدون اینکه ساختمان در عملکرد استاتیکی خود دچار اختلال شود.

   ابتدا به معایب سقف کوبیاکس می پردازیم چرا که تنها تا به امروز دو عیب توانسته اند از فناوری سقف کوبیاکس بگیرند که در نوع خود میتوان گفت سقف کوبیاکس فقط مزایا دارد تا معایب. یکی از معایب سقف کوبیاکس این است که فناوری سقف کوبیاکس اختراع و خلاقیت مهندسین سوئیسی و آلمانی است و به طور عمده میتوان اذعان داشت آن ها در مناطقی هستند که خطر زلزله تهدید عمده ای برای آن ها بحساب نمی آید و هنوز میزان مقاومت این سقف ها در برابر زلزله کاملا روشن نیست و همچنین در هیچ یک از آئین نامه‌های مربوط به زلزله برای سقف کوبیاکس استاندارد مشخصی تعریف نشده است. دومین معایب در تکنولوژی سقف کوبیاکس مقرون به صرفه نبودن آن در پروژه های کوچک است در حقیقت مالکین منفرد ساختمان‌ها نمی‌توانند از مزیت‌های بسیار این نوع سقف بهره مند شوند.

   صنعتی سازی در عرصه ساخت و ساز که موجب اقتصادی بودن و امکان رقابت با سیستم های رایج مختلف را می دهد و همچنین مهم بودن محیط زیست از دلایل بوجود آمدن فناوری سقف کوبیاکس در صنعت ساخت و انتخاب آن برای ورود به کشور شده است. در ادامه ما به مزایای فناوری سقف کوبیاکس از لحاظ معماری، اقتصادی، فنی و مزیت آن با دیگر سقف ها می پردازیم.

   حتما بخوانید: آشنایی با سقف کوبیاکس

   مزایای معماری سیستم سقف کوبیاکس

   برای طراحی یک ساختمان همیشه دغدغه معماران برای طراحی سقف ها این بوده است که در هنگام طراحی از انعطاف پذیری در پلان معماری مثل کاهش عددی ستون ها، امکان ایجاد بازشو در هر شکل و اندازه در سقف و غیره را داشته باشند. فناوری سقف کوبیاکس این امکانات را به معماران می دهد که بتوانند از جمله:

   انعطاف پذیری در پلان معماری (کاهش عددی ستون ها)

   قابلیت پذیرش کاربری های گوناگون

   سهولت تغییر کاربری افقی و عمودی

   امکان اجرای کنسول تا ۷ متر

   امکان ایجاد بازشو در هر شکل و اندازه در سقف

   افزایش فضای مفید (قابلیت اجرای دهانه تا ۱۸ متر بدون اجرای ستون) را داشته باشند.

   مزایای اقتصادی سیستم فناوری سقف کوبیاکس

   همیشه در پروژه های عمرانی نگرانی کافرمایان بر سر قیمت ها بوده و تا جایی که ممکن است می خواهند پروژه با کمترین قیمت و سریع و با کیفیت انجام شود و به همین سبب رقابت بین شرکت‌های پیمانکاری باعث شده که در پی پیشرفت و بهبود و به دنبال یافتن راهکار‌های جدید در صنعت ساخت و ساز باشند تا بتوانند پاسخگوی کارفرمای خود باشند و در نتیجه پروژه را اذعان خودشان کنند.

   حتما بخوانید: مدیریت خرید و تدارکات در پروژهای عمرانی

   سقف کوبیاکس به پیمانکاران این امکان را می دهد که با توجه به مزایای اقتصادی بودن فناوری سقف کوبیاکس، این فناوری را به پیمانکاران خود پیشنهاد بدهند و برنده مناقصه بشوند زیرا از مزایای اقتصادی بودن این نوع سقف میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

   1. کاهش مصرف بتن

   2. کاهش زمان ساخت

   3. کاهش مصرف آرماتور

   4. کاهش المان های سازه ای

   5. کاهش ارتفاع کلی سازه به دلیل بهینه سازی ارتفاع سقف

   6. کاهش هزینه های اجرای تأسیسات (حذف تیرها و مشکلات ناشی از آویز تیرها)

   همانطور که قبلا گفته شد این سیستم در پروژه های کوچک مقرون به صرفه نیست.

   مزایای فنی سیستم کوبیاکس

   مزایای فنی عبارت اند از:

   باربری ۲ محوره

   بهینه سازی المان های عمودی مانند ستون ها و دیوارهای برشی (ستون های لاغرتر، کاهش ۴۰ درصدی حجمی و عددی ستون ها) ...

   بهینه سازی دال و فونداسیون (کاهش بارهای وارد بر پی، دال های تا ۳۰ درصد سبک تر)

   بهینه سازی المان های سخت کننده (کاهش بارهای افقی)

   کاهش ارتفاع کلی سازه (بهینه سازی ارتفاع سقف)

   مقاومت بهتر در برابر نیروهای زلزله (کاهش اثر آسیب های لرزه ای، کاهش  ارتفاع و سبک شدن سازه)

   حذف تمام تیرهای اصلی

   کنترل خیز بهتر

   مزایای سقف کوبیاکس در مقایسه با سقف های دیگر

   در سیستم کوبیاکس اعضای دال سقف شامل بتن، آرماتور، توپی های توخالی پلاستیکی، و قفسه مسلح می باشد. توپی های توخالی در هسته مرکزی قفسه مسلح قرار گرفته و یک قفسه مدولار مسلح ایجاد می کند. این کیج مسلح مابین ۲ لایه آرماتور زیرین و رویین دال قرار گرفته و با حذف بتن غیرباربر از درون دال موجب سبک سازی آن می شود. در این سازه سیستم مقاوم در برابر نیروهای جانبی سازه شامل ترکیب دال و  ستون (تقریباً قاب ساده) و دیوار برشی بتنی با شکل پذیری متوسط می باشد.

   قابلیت های دیگر کوبیاکس

   کوبیاکس قابلیت انطباق با هر  گونه معماری را داراست. نحوه چیدمان گوی های توخالی، اندازه و شکل دال بتنی  بر اساس مقتضیات پروژه تعیین می گردند. کوبیاکس را می توان همراه با تکنیک  های ساختمانی از قبیل پس کشیدگی و یا سازه های مرب در دهانه بلندتر از ۱۸ متر مورد استفاده قرار داد.

   اجرای تاسیسات الکترونیکی و مکانیکی مشابه روش های سنتی و با قابلیت اجرا در ضخامت دال همانند تصاویر  زیر می باشد.

   علاوه بر روش اجرای درجا، قابلیت اجرا به روش نیمه پیش ساخته نیز وجود دارد.

   در ادامه بخوانید: مزایای سقف کرومیت

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • user-icon

    مهرداد صدقیانی

    ۱۳۹۸/۱۲/۲۶

    در قسمت مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله ( معایب ) . مفهومی برای غیر متخصصین این امر بازنگری فرمایید. موضوع با آقای مهندس جواهریان مطرح شد.

   • user-icon

    محسن

    ۱۳۹۸/۳/۲۳

    منظور برای ساختمانهای کوچک به صرفه نیست،تا کدوم متراژ مد نظر است

   • user-icon

    سینا خدادادی

    ۱۳۹۹/۴/۳۰

    منظور از سازه های کوچک تا چه متراژی مد نظر هست؟؟

   دیدگاه خود را وارد نمایید