سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   زیبایی شناسی در معماری طبیعت - معماری منظر

   شاید بتوان گفت طبیعت زیباترین و دل نشین ترین هنر هستی است. با اینکه مقوله زیبایی نسبی می باشد و ممکن است در دیدگاه هرکسی نسبت به دیگری متفاوت باشد اما به جرات می توان گفت طبیعت از نظر همه زیباست. اصول زیبایی بی شمارند و صاحب نظران در این زمینه بیشمارتر. اما آن چه تقریبا همه محققین زیباشناسی بر سر آن متفق القول هستند، وجود چند نکته در زیبایی است. تعادل، تقارن، تجانس، تباین، تنوع، تناسب، تضاد از اصول زیبایی شناسی در هر مقوله ای می باشد. اگر به طبیعت با دقت بنگریم تمامی این اصول هنرمندانه رعایت شده است. در حقیقت طبیعت با تغییر هر فصل خود اصل تنوع را رعایت می کند. و در هر فصل با نگاهی به گل ها و میوه های آن فصل تناسب و تجانس میان هوا و نوع گیاهان درک می شود.

   الهام گرفتن معماران از طبیعت

   از طبیعت در موارد بسیاری الهام گرفته شده است. علاوه بر دریافت کانسپت از زندگی موجودات زنده در طبیعت، که بحثی جدا می باشد، طبیعت بارها منبع الهام معماران بوده است. زیباترین خانه ها و شاهکارهای معماری زمانی شکل گرفته اند که معمار توانسته است ارتباط موثر و متعادلی بین بنا و طبیعت سایت برقرار کند. به طور مثال خانه آبشار فرانک لوید رایت با رعایت و احترام به توپوگرافی سایت و استفاده مسالمت آمیز از صدا و رطوبت رودخانه همجوارش، سالهاست که توانسته به عنوان شاهکار معماری در نظر همگان باقی بماند.

   حتما بخوانید: تعیین جایگاه کانسپت در طراحی معماری

    

   زیبایی و تماسبات لانه ی یک پرنده و در عین حال استحکام آن می تواند درس بزرگی برای معماران باشد. گاه نظم موجود در طبیعت خطی بوده است و گاه شعاعی. اما چندین سال است که نظم دیگری در طبیعت کشف شده است و منبع الهام برای تئوری های ریاضیدانان قرار گرفته است. هندسه فراکتال به نظمی در طبیعت اشاره می کند که در عین منظم بودن، نا منظم است. مثال این هندسه، گل کلم است که در اولین نگاه به نظر نا منظم می آید اما پس از جدا کردن هر بخش آن و تبدیل کردن به تکه های کوچک تر، انتظام خارق العاده ای دیده می شود.

   حتما بخوانید: ارتباط انسان با طبیعت در معماری

    

   نوار موبیوس نیز که مثالی از یک رویه بدون جهت (جهت ناپذیر) در ریاضیات است برگرفته از مسیر حرکت یک مورچه بر روی برگی می باشد. در واقع مقوله ای که به آن نظم طبیعت می گوییم، حاصل سلسله مراتبی است که به همه موجودات زنده در جایگاه، حد و اندازه خود، حق زندگی و زیست می دهد و به عناصر غیر زنده، اجازه حضور و تاثیر بر سایر امور. نمود ظاهری نظم در طبیعت، تعادلی است در یک محیط طبیعی جاری است. به این معنا که گونه های مختلف گیاهی و جانوری با تنوع و تعداد معین و دقیقی در یک محیط رشد و نمو می کنند؛ و مادامی که اتفاق غیر منتظره ای رخ ندهد این نسبت (تنوع و تعداد گونه ها) تغییر چندانی نخواهند کرد. این مسئله نشان دهنده ساز و کار دقیق و متجانس در طبیعت است.

   طبیعت و هر آن چه در آن است، دائماً خود را با محیط و شرایط منتظره و ناگهانی مطابقت می دهند. به بیان دیگر، وقتی تغییری همانند سرما یا گرما در طبیعت به وجود می آید، عناصر زنده و غیر زنده آن، تلاش می کنند که شرایط را به تعادل برسانند و این تغییر را از خود شروع می کنند تا پایداری گذشته حفظ شود.

   در ادامه بخوانید: طراحی معماری خانه های در تعامل با طبیعت

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید

   مطالب مرتبط