سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   نقش دکوراسیون داخلی واحدهای مسکونی در روانشناسی افراد - معماری داخلی

   معماری جریانی است از کلان تا خُرد. به این صورت که از تقسیم بندی پهنه های شهری و ارتباط بین شهرها و روستاها شروع شده و به طراحی محله و کوچه رسیده و تا طراحی نمای یک بنا، دکوراسیون داخلی و حتی مبلمان یک محیط نیز وارد می شود. گرچه این میان اسامی مختلفی به خود می گیرد، گاه طراحی شهری، گاه برنامه ریزی شهری و گاه طراحی داخلی نام می گیرد اما در اصل تمامی این رشته ها از خانواده معماری هستند. از آن جهت که مخاطب معماران، جامعه و مردم هستند لذا نقش معمار در هر قسمت از بنا تاثیر زیادی بر ساکنین آن بنا دارد.

   نقش دکوراسیون داخلی برای افراد خانه

   منزل به معنای محل نزول، محل سکونت و آرامش بوده و لازم است دقایقی که صاحبش را در پناه می گیرد بتواند آرامش و آسایش را به وی منتقل کند. از این رو تمام عناصر موجود در دکوراسیون داخلی شامل دیوارها، کف ها، سقف ها، مبلمان، نورپردازی، سیرکولاسیون فضاها، رنگ ها، دیدها، حریم ها و غیره همگی می تواند بر آرامش یا عدم آرامش شخص موثر باشد. فضای خانه باید امن بوده و ورود به آن، شخص را از هیاهوی محل کار و خیابان برهاند. حریم ها و محرمیت ها در فضاهای مسکونی باید در درجه اول در پلان تامین شده باشد اما در بسیاری از مواقع با کمک دکوراسیون داخلی می توان پلان های معیوب را به شیوه ای مطلوب اصلاح نمود، به عنوان مثال با یک پارتیشن یا چند عدد فلاور باکس یا یک کتابخانه می توان بین در ورودی و اتاق نشیمن یا هال، سدی برای دید ایجاد نمود. به این ترتیب آرامش و حس دنج بودن فضا به مخاطب القا می شود. همینطور با نورپردازی می توان سقف های کوتاه را بلندتر نشون داد، با رنگ می توان اتاق های کوچک را بزرگتر جلوه داد و با متریال و مصالح مناسب می توان فضا را صمیمی تر نشان داد.

   نقش رنگ در دکوراسیون داخلی

   در انتخاب رنگ بندی مناسب برای متریال و مبلمان ها در دکوراسیون داخلی؛ معمار باید با صحبت های منسجم و هدفمند سلیقه و شخصیت صاحب خانه را شناسایی کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرد بهتر است از کدام رنگ ها استفاده کند. رنگ های مکمل، متضاد، هم خانواده، ترکیبات مثلثی، مربعی و غیره انواع شیوه های تهیه پالت رنگی برای طراحی داخلی هستند. پالت های رنگی جهت مشخصی برای معمار و صاحب خانه ایجاد می کند تا راحت تر و سریع تر به هدف خود برسند.

   نقش نوع طراحی در دکوراسیون داخلی

   نوع طراحی هر فضا بسته به سن، جنس، شغل، فرهنگ، مذهب و عقاید شخصی یک نفر می تواند متفاوت باشد. قطعا کودکان نیاز به فضاهای بی خطر ولی شاد و پر از چالش دارند و از سوی دیگر قطعا سالمندان نیاز به فضاهای آرام و راحت دارند. در نتیجه در طراحی دکوراسیون داخلی جامعه شناسی و روان شناسی نقش موثری دارد. اتاقی که برای مطالعه طراحی می شود باید بتواند با نورپردازی صحیح و رنگهای مناسب ضمن ایجاد تمرکز و جلوگیری از عدم خیرگی یا خستگی چشم، مطالعه کننده را راضی کند. لذا لازم است معماران قبل از هرچیز، روانشناسانی باشند که با دقت به کاوش در شخصیت افراد پرداخته و بهترین فضا را برای آنان طراحی کنند.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید

   مطالب مرتبط