سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   طراحی فضاهای مختص به کودکان - معماری داخلی

   کودکان به فضاهای خاص خود احتیاج دارند. در مواجهه با موضوع طراحی فضای مخصوص کودکان اولین کار در نظر گرفتن مقیاس این مخاطب برای زندگی و آموزش در آن محیط است. در حقیقت باید توجه کرد کودک با قد و قامتی که یک بزرگسال نظاره گر محیط است در آن فضا حضور نمی یابد. لذا می بایست تمام ابعاد و مقیاس فضا متناسب با جثه ی کودک در نظر گرفته شود. شاخصه بعدی میزان مقبولیت فضا توسط کودک است. کودکان به علت زندگی در دنیای فانتزی و کودکانه خود بیش از بقیه به عناصر رنگ، نور، صدا، بو و شکل حساس هستند.

   تاثیر رنگ ها بر شخصیت کودک

   زندگی یا آموزش در یک فضا با رنگ های مرده یا خنثی می تواند برای یک کودک بسیار رعب آور بوده و فضایی ترسناک برای وی ایجاد کند. همچنین کودکان بیش از بزرگسالان تحت تاثیر روانشناسی رنگ ها در محیط قرار می گیرند. به عنوان مثال رنگ زرد تاثیر زیادی در افزایش یادگیری در کودکان و تمرکز آن ها بر روی مطالب آموزشی دارد. یا رنگ قرمز برای کودکان مهیج و عامل افزایش جنب و جوش و فعالیت آن ها می باشد. پس در مواجهه با کودکان پیش فعال به علت اثرات هیجانی این رنگ قرمز، باید کمتر از این رنگ استفاده نمود. رنگ آبی آرامش دهنده ذهن بوده و به کودکان کمک می کند در فضایی آرام تر بازی کنند و رنگ سبز خلاقیت کودکان را متبلور ساخته و آن ها را به اکتشاف و جستجو وادار می سازد. استفاده از رنگ های تیره همچون قهوه ای، مشکی، طوسی و امثالهم در فضای کودکان باید به حداقل برسد.

   امنیت در طراحی فضای مخصوص کودکان

   در طراحی فضای مخصوص کودکان  بحث امنیت نیز باید مود توجه قرار گیرد. استفاده از هرگونه فرم های تیز شکل، متریال های غیر استاندارد یا مضر برای سلامتی، فضاهای پرتگاهی، مواد برنده یا سمی و غیره، مجاز نمی باشد. در طراحی فضای کودکان باید دقت شود هیچ کنج غیر قابل کنترلی وجود نداشته باشد. فضاها باید به گونه ای طراحی شود که دارای فضاهای عمومی و نیمه عمومی و نیمه خصوصی باشد ولی هیچ کنج یا گوشه ای که از کنترل مربی خارج باشد نباید طراحی گردد زیرا معمولا در فضاهای عمومی کودکان، به ازای هر چند کودک تنها یک مربی وجود دارد لذا باید این اصول رعایت شود. از طرف دیگر فضاها باید طوری طراحی شوند که کودک حس کنترل شدن یا مراقبت را مستقیما تجربه نکند. مربی یا والدین باید بر اعمال و فعالیت های کودک در محیط نظاره گر باشند ولی به گونه ای که وی احساس کنترل شدن را تجربه نکند.

   تاثیر نور در فضای مختص به کودکان

   رعایت نکته هایی در فضاهای کودکان الزامی است از جمله اینکه در بحث نور در فضای کودکان باید توجه کرد نور زیاد، خیرگی و نور کم، خستگی در چشم کودکان ایجاد می کند و بازده آموزشی آن ها را به شدت پایین می آورد.

   هنگامی که بحث آموزشی کودکان مطرح است باید در فضاهای مختص آموزشی عوامل حواس پرتی کودک را به حداقل رساند. کودکان در تخصیص اشکال به موجودات زنده و حیوانات بسیار متبحر هستند لذا در فضاهای مخصوص کودکان نباید احجام بزرگ و سنگین طراحی شود که موجب ترس و وحشت کودکان از فضا شود.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید