سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   عملکرد نماهای متحرک هوشمند در ساختمان ها - مهندسی معماری

   پوشش هاي ساختمان اعم از سقف و پوسته هاي نما يكي از مهمترين بخش هاي ساختمان در  ايجاد شرايط بهينه همچون آسايش حرارتي، رطوبتي، ميزان نور، كاهش آلودگي صوتي و ... مي باشند. در صورتي كه اين عناصر بگونه اي طراحي شوند كه قادر به نشان دادن واكنش نسبت به تغييرات محيط اطراف خود داشته باشند شرايط بهينه گفته شده براي ساختمان ايجاد مي شود. با گسترش تکنولوژی و پیشرفت روز افزون آن، نماهای ساختمانی نیز از این فرآیند مستثنی نبوده اند. از طرفی با توجه به مقوله انرژی و اهمیت آن در سالهای اخیر، طبق آمارهای موجود هدر رفتن انرژی در صنعت ساختمان بسیار بیش از صنعت حمل و نقل می باشد. لذا نمای ساختمانی به عنوان یکی از مهمترین ارکان ساختمان می بایست با توجه ویژه به مقوله انرژی به نوعی طراحی شود که آفتاب تند تابستان را به داخل بنا وارد نکند و از هزینه های سرمایش بکاهد و در زمستان بیشینه مقدار آفتاب را وارد ساختمان کند و با استفاده از عملکرد گلخانه ای از هزینه های گرمایشی بکاهد.

   پوسته های هوشمند امروز مبتنی بر سیستم BMS (Building Management System) بوده و می توانند به صورت هوشمند با دریافت درجه حرارت و تاریخ و روز دقیق بر اساس زاویه تابش خورشید تغییر شکل داده و باز یا بسته شوند. جنس برخی از این پوسته ها از جنس سلولهای فتوولتاییک بوده و طوری تنظیم می شوند که خودشان جاذب انرژی خورشید بوده و بخشی از مصرف برق ساختمان را تامین کنند. همچنین این پوسته ها می توانند مجوف یا شبرنگ باشند تا در روز با جذب انرژی خورشید و تابش در شب، نورپردازی ساختمان را پس از غروب آفتاب برعهده بگیرند.

   پوسته های متحرک هوشمند همانند بسیاری دیگر از عناصر ساختمانی مزایا و معایب خاص خود را دارند، از جمله معایب آنها می توان به هزينه اوليه بالا، هزينه نگهداري و تعمير، پيچيده بودن تكنولوژي طراحي و ساخت، نياز به افراد متخصص جهت اجرا، آسيب پذيري و حساسيت بالا در سنسورها، مشكلات نظافتي سيستم اشاره کرد و از جمله مزایای آن ها كاهش مصرف انرژي ساختمان، وفق پذيري با محيط كار، پاسخگويي به اقليم، تنوع و زيبايي بصري، عايق حرارتي و صوتي، ارتقاي آسايش زندگي كاربران، تعديل ميزان نور در ساعات مختلف روز، بهبود ارتباط دروني بين داخل ساختمان با محيط خارج آن پرداخت.

   يافته ها به روشني نشان مي دهند كه يك نماي هوشمند بايد بتواند سه پارامترآب و هوا، بستر و ساكنين را در طرح خود به درستی در نظر گیرد، از این رو روابط مشترك بين نماي هوشمند و شاخصه های ذكر شده بايد بصورت پنج حالت ديناميك، غيرخطي، تصادفي، چند بعدي و غير قابل اندازه گيري باشد. نماهای هوشمند چیزی بیش از صرفا یک پوسته یا نما بوده و نماهاي هوشمند متحرك از لحاظ كاربرد به چهار گروه زير تقسيم مي شوند:

   نماهاي هوشمند متحرك و كنترل دما،

   نماهاي هوشمند متحرك و كنترل روشنايي و ديد،

   نماهاي هوشمند متحرك و تهويه طبيعي،

   نماهاي هوشمند متحرك و توليد انرژي.

   به طور كلي در طراحي نماي هوشمند بايد براي موارد زير بررسي دقيق صورت گيرد:

   1-هدف از طراحي

   2-هندسه مدول ها و نما

   3-مصالح مورد استفاده

   4-مكانيسم باز و بسته شدن عناصر متحرك

   5-نحوه تقابل با نيرو هاي محيطي

    اين نماها نسبت به شرايط محيط واكنش نشان مي دهند و اين واكنش از طريق تركيب عناصر گوناگون مانند سنسورها، محرك ها، منبع تغذيه، پردازنده مركزي و شبكه ارتباطي ممكن مي شود.

   برای مشاهده کلیپی از نماهای متحرک هوشمند اینجا کلیک کنید.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • user-icon

    محمد معتمدی

    ۱۳۹۶/۸/۲۰

    بسیار مقاله مفیدی بود، تقریبا هیچ جا نتونستم چنین دسته بندی دقیق و شفافی درباره نماهای متحرک پیدا کنم ، مطالب سایتتون خیلی خوب و روون هستن ممنون
    امیدوارم روزی استفاده از این نماها هم در ایران فراگیر بشه

   دیدگاه خود را وارد نمایید