سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   تعیین جایگاه کانسپت در طراحی معماری - مهندسی معماری

   شروع هر طرح معماری اساسا با شکل گیری یک کانسپت می باشد. کانسپت هسته اولیه فرآیند طراحی بوده و اگر به طور مثال یک پروژه معماری را یک درخت تصور کنیم کانسپت ریشه آن بوده و عامل شکل گیری آن است. تشکیل یک کانسپت وابسته به موضوعات زیادی است گاه بسته به فرم معماری و گاه عملکرد، طرح یک کانسپت می تواند متفاوت باشد. پس از یافتن کانسپت که ارتباط مستقیمی با خلاقیت طراح و معمار پروژه دارد، به واقع درخت فرآیند معماری شامل شاخه ها، برگ ها و میوه ها تازه شروع شده است، حال باید معمار با استفاده از اصول، ضوابط، استانداردها و تشکیل دادن روابط فضایی صحیح در پلان و جانمایی صحیح بنا در سایت نسبت به همجواری ها و همسایگی ها طرح را ادامه دهد.

   در مقوله معرفی کانسپت انواع کانسپت به شرح زیر است:

   کانسپت های قیاسی (نگاه به دیگر چیزها و مقایسه میان انواع اطلاعات)،

   کانسپت استعاری (نگاه به انتزاعات و الهامات)،

   کانسپت جوهری (نگاه به ماورای نیازهای فیزیکی معماری)،

   کانسپت برنامه ای (نگاه به نیازها و اهداف خواسته شده در برنامه فیزیکی پروژه به صورت کاربردی و عملکردی)،

   کانسپت ایده آل گرا (نگاه به ارزشهای مطلق در معماری).

   سلسله مراتب کانسپت نیز به شرح زیر است:

   ایجاد رابطه تقدم و تاخری و سلسله مراتبی مشخص بین تصور، ایده، دانش قبلی و الهامات.

   کانسپت در واقع آغاز فرآیند دستیابی به راه حلی مناسب و معقول ولی خیال پردازانه برای دستیابی به طرح یک بنای زیبا و کاربردی است. این رابطه به این صورت شکل می گیرد:

   ابتدا به امر تصور پرداخته می شود، سپس ایده پیگیری می شود و در نهایت کانسپت شکل می گیرد که بر اساس الگوی افزایش پیچیدگی، متناسب بودن و عمق فکری است.

   در رابطه با کانسپت به خصوص برای دانشجویان معماری بهتر است این را بدانیم:

   کانسپت همیشه الهام از طرح چشم انسان یا بال پرنده یا موج دریا نیست، گاهی کانسپت می تواند شامل یک ترکیب حجمی متعادل و دقیق برای دستیابی به طرحی عملکردی و کاربردی باشد. پس اینکه لزوما در طبیعت و اطراف در جستجوی مشاهده مستقیم و برداشت مستقیم از اشیا برای یافتن کانسپت باشیم غلط است. اگر چه بسیاری از پروژه هایی مانند کارهای سانتیاگوکالاتراوا که جنبه سازه ای بسیار قوی در آن مشاهده می شود از این طریق پدید آمده اند ولیکن کانسپت می تواند به نوعی فضاهای تامل برانگیز معمارانه باشد مثل کارهای ریچارد میر.

   از سوی دیگر معمار هرگز مجاز نیست با پافشاری برروی کانسپت به عملکرد و کاربرد طرح لطمه وارد نماید. اینکه در هر طرح معماری اساسا باید کانسپتی وجود داشته باشد صحیح است ولی به هیچ وجه نباید عملکرد فدای فرم شود. مقوله ای که در تهیه کانسپت باید مورد توجه قرار گیرد این است که کانسپت باید بر اساس معیارهای معناگر و مفهوم ساز باشد. چیزی فرای آنچه چشم انسان مستقیما مشاهده می کند. به عنوان مثال اولین، ساده ترین و پیش پا افتاده ترین کانسپت برای یک فروشگاه بستنی، کانسپت بستنی قیفی با ابعاد بزرگ به عنوان ساختمان این فروشگاه است. لذا باتوجه به مطالب فوق لازم است برنامه مدونی در دانشگاه ها به منظور آموزش دستیابی به کانسپت صحیح تعلیم داده شود.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • user-icon

    فاطمه رستگاری

    ۱۳۹۶/۸/۳

    خوب و مفید بود ولی خیلی بهتر میشد اگر از به یه منبع معتبر استناد میکردین مثل کتاب و بیشترم توضیح میدادین
    باتشکر

   • user-icon

    محمد آبادی

    ۱۳۹۶/۸/۲۴

    ایشون درست میگن.استناد خیلی مهمه

   دیدگاه خود را وارد نمایید