سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   آشنایی با شغل مهندسی معماری - مهندسی معماری

   دانشجویان رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی میتوانند خیلی زود وارد بازار کار شوند و به عنوان کمک طراح و نقشه کش کار خود را آغاز کنند. مهندسان معمار دارای کارشناسی معماری با داشتن مدرک نظام مهندسی میتوانند به عنوان سرپرست دفاتر مشاور، طراح فنی ساختمان و ناظر اجرای طرح فعالیت کنند. پس از گذراندن کارشناسی ارشد، معماران در زمینه‌های هنری تخصص بیشتری پیدا میکنند و به عنوان طراح داخلی و در طراحی و ساخت ماکت مشغول به کار می‌شوند.

   در این رشته امکان تاسیس شرکت نیز وجود خواهد داشت. البته یکی از پایه‌های موفقیت در بازار کار برای معماران داشتن پروانه اشتغال است، مهارت‌های نرم‌افزار نیز بسیار در یافتن شغل و بالا بردن درآمد موثر است. بعلاوه برخی معماران با استفاده از مهارت و ذوق و قریحه و دانش مهندسی خود در شروع کار طرح‌هایی ارائه کردند که موفقیت‌های بسیاری برای آنها در پی داشته و نام آنها در سنین جوانی به عنوان مهندسان طراح برتر ثبت شد.

   تحصیلات لازم برای ورود به شغل مهندسی معماری

   فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری و مهندسی عمران در مقطع کارشناسی بهترین گزینه برای ورود به مشاغل مرتبط با معماری می باشند. همچنین فارغ التحصیلان رشته ها و گرایش های مختلف کارشناسی ارشد معماری نیز می توانند به صورت تخصصی تر وارد این شغل شوند.

   برخی از رشته مهندسی معماری و گرایش های آن

   انرژی معماری

   مهندسی معماری

   تکنولوژی معماری

   معماری منظر

   مدیریت پروژه و ساخت

   معماری داخلی

   سایر رشته و گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی معماری

   درآمد مهندس معماری در ایران

   درآمد مهندسان در این رشته به عنوان مهندس طراح حداقل 700.000 تومان و درحدود حداکثر 2.500.000 خواهد بود. البته میزان درآمد مهندسان معمار بسته به نوع کار مهارت بالاتر خواهد بود.

   درآمد مهندس معماری در خارج از کشور

   در کشور آمریکا مهندسان طراح در حدود 50,887$ درآمد دارند و مهندسان معمار درآمدی درحدود 64,679$ خواهند داشت.

   در ادامه به دو زمینه کاری مهندسان معمار می‌پردازیم. شرح کار و وظایف معمار طراح و مهندس معمار را به صورت جداگانه بررسی میکنیم.

   شرح کار معماران طراح

   طراحان معماری پروژه‌هایی مانند ساختمان‌ها، مناظر شهری و پارک‌ها را طراحی می کنند. در برخی موارد، طراحان به عنوان بخشی از یک شرکت یا استودیو کار می کنند، اگرچه می توانند به طور مستقل نیز کار کنند. در این کار لازم است با کارفرما تعامل کرد و درباره آنچه او میخواهد و بودجه‌ای که دارد اطلاعات کافی کسب کند، زیرا کاری که قرار است طراحی شود در نهایت باید رضایت مشتری را جلب کند و در چارچوب بودجه او باشد تا امکان اجرایی شدن داشته باشد. طراح با همکاری مهندسان مشاور درباره محل ساخت و ساز اطلاعات کسب می‌کند و مراحل کار را مشخص می‍کند. پس از ترکیب نظرات مشتری و تبیین کامل شرایط طی جلسه‌ای مشترک با سایر مهندسان، طرح را بر اساس بودجه تنظیم می‌کند. در حین ساخت و اجرا نیز باید هر مرحله از پروژه بررسی‌‌های لازم انجام شود تا اطمینان حاصل شود که اجرای پروژه بر اساس تعهدات انجام خواهد شد.

   وظایف طراح معماری

   تولید نقشه‌هایCAD،

   تبیین نقشه‌های ترمیمی،

   طرح‌بندی برای طراحی معماری‌های خاص،

   جمع آوری داده‌ها و انجام محاسبات معمول و تعیین ابعاد مورد نیاز برای تهیه نقشه‌ها و طرح ها،

   تحقیق و توسعه در زمینه طراحی و ارائه راه حل‌ برای اجرای آنها،

   تبعیت از دستورالعمل‌های فنی برای اطمینان از انطباق با کدها و استانداردهای مورد نیاز.

   شرح کار مهندس معماری

   مهندسان معمار، اصول مهندسی معماری را برای طراحی، برنامه ریزی و ساخت و ساز اعمال می کنند. آنها اغلب با دیگر مهندسین، معماران، مدیران پروژه، کارگران ساختمانی و مشتریان شرکت خود کار می کنند. با توجه به الزامات سازمان، ممکن است برای بازدید از محل‌های مورد نظر برای اجرای پروژه مجبور به طی مسافتهای طولانی شوند و باید راه‌ورسم سخنوری و برقراری ارتباط را بدانند.   

   مهندسین معماری باید دارای مدرک لیسانس در مهندسی معماری یا یکی از زمینه‌های مرتبط باشند و همچنین تجربه کاری در این رشته  داشته باشند. این مهندسان ممکن است نیاز به دانش کامل در ساخت و ساز، مکانیک، برق و یا دیگر زمینه های مهندسی مربوط به ساختمان، پل یا طراحی جاده و ساخت و ساز داشته باشند. آنها باید با نرم افزار طراحی کامپیوتری (CAD) آشنا شوند و مجوز صادر شده توسط شورای ملی معاونان مهندسی و نقشه برداری را داشته باشند. از آنجا که مهندسان معماری باید موارد فنی را به پرسنل در سازمان‌های خود، از جمله نمایندگان فروش و مدیران پروژه سایت، و همچنین مشتریان ارائه کنند، باید مهارت های ارتباطی عالی و فن بیان قوی داشته باشند.

   مهارت های طراحی و نقشه کشی با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری

   امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای اصلی مهندس معماری است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس معماری بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس معمار را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی معماری قرار داده اند. بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی معماری موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

   مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی معماری:

   Auto Cad: نرم افزار طراحی های دو بعدی و سه بعدی و علوم مهندسی مرتبط با نقشه کشی (دریافت بسته آموزش نرم افزار Auto Cad)

   3Ds Max: نرم افزار ساخت و متحرک سازی مدل های سه بعدی

   Revit: نرم افزار مدل سازی و طراحی نقشه های ساختمانی

   V-ray: نرم افزار رندر گرفتن در کل نرم افزارهای سه بعدی

   ArchiCAD 17: نرم افزار طراحی، ترسیم و تحلیل سه بعدی ساختمان

   Floor Plan 3D: نرم افزار طراحی مدل های سه بعدی از منازل و ساختمان ها

   Sketchup: نرم افزار ساخت اشکال سه بعدی

   مهارت مورد نیاز برای طراحی معماری

   مهارت های مورد نیاز برای طراح معماری یادگیری Autodesk Revit Architecture،Autodesk ،AutoCAD ، 3D Rendering، Adobe Photoshop و مهارت‌های بالا در زمینه طراحی و تجسم سه‌بعدی است.

   مهارت های مورد نیاز برای مهندسی معماری

   مهارت های مورد نیاز مهندس معماری، AutoCAD، Engineering Design، Autodesk AutoCAD،Autodesk Revit MEP  و در کنار آنها باید مهارت‌های لازم در زمینه مدیریت پروژه را نیز داشته باشد.

   آمارهای فوق در مقاله از وب سایت PayScale.com گرفته شده است.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید