سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   خلاقیت در معماری - مهندسی معماری

   خلاقیت عضو ناگسستنی هر هنر و هنرمندی است. از سوی دیگر جرقه ی تشکیل تمام دانش ها و علوم فنی با فاکتوری به نام خلاقیت بوده است. از آن جایی که معماری ترکیبی از هنر و فن است پس خلاقیت نقش بسیار مهمی در آن دارد. سال ها قبل این تفکر وجود داشت که خلاقیت امری ذاتی است و به شیوه اکتسابی قابل دریافت نیست. در این نوع تفکر تبدیل شدن به یک هنرمند یا معمار حاذق تابع ذات و شانس بوده و در اصل آموزش، مشاهده، پرس و جو و غیره نقشی در آن نداشته اند.

   امروزه اما محققان معتقدند خلاقیت نیز مانند بسیاری دیگر از استعدادها تا حد زیادی می تواند اکتسابی بوده و از طریق برنامه ای هدفمند و منسجم به دست آید. خلاقیت را میتوان یافتن راه حلی جدید برای حل یک نیاز یا مشکل دانست. اگرچه تعریف آن می تواند بسیار متنوع و گوناگون تر باشد. در زمینه خلاقیت و نوآوری، معماری یکی از پیشگام ترین هنر ها بوده به طوریکه میتوان ادعا کرد هر پروژه معماری چه کوچک و چه بزرگ در هر نقطه جهان چالشی است که معمار با خلاقیت خود به آن پاسخ می گوید.

   هرگاه یک پروژه جدید به یک معمار محول می شود ابتدا بیان مسئله در ذهن معمار مطرح می شود. این مسئله ترکیبی است از نیازهای کارفرما، ضوابط و قوانین، زمین محل ساخت، همجواری ها، مصالح موجود، مسائل اقتصادی و مالی، زمان و .... و معمار باید بتواند با ترکیب دانش و خلاقیت خود بهترین جواب را برای پروژه اش انتخاب کند. در این فرآیند دانش معماری یعنی آن بخشی که با مسائل فنی مرتبط است به مرور و در قبال آموزش های آکادمیک یا آزاد به دست می آید. اما بخش خلاقیت مقوله ایست که ملزومات خاص خود را داشته و از طرق مختلف قابل دستیابی است.

   درصورتی که معمار فاکتور خلاقیت را از فرآیند حل مسئله خود حذف کند نتیجه بنایی ساخته شده با ضوابط و به دور از زیبایی و ذوق خواهد بود. اولین شاخصه ای که مدرسان و مربیان معماری در زمینه خلاقیت موثر میدانند تجزیه و تحلیل آثار برتر از معماران به نام و آوانگارد در زمان خود است. دانشجوی معماری که به دنبال کسب خلاقیت در حرفه ی خود است باید دائما در حال تجزیه و تحلیل هر آنچه می بیند باشد. وی اگر بتواند برای وجود و ساخت هر آن چه در پیرامونش موجود است از جمله ابزار و وسایل های طراحی همانند یک خودکار، مبلمان شهری، بناهای معماری داخل خیابان ها و غیره دلیل و توجیه داشته باشد می توان گفت اولین مرحله از روند کسب خلاقیت را با موفقیت طی کرده است.

   انگیزه درونی یا همان عشق به کار و رهایی از عادت ها و میل به تازگی و نوآوری، این دو علت در کنار تجزیه و تحلیل تمامی موضوعات خرد و کلان که بیان شد، مخصوصاً در رشته های هنری از جمله معماری بسیار شاخص است. تعامل با سایر معماران و هنرمندان نیز از مواردی است که می تواند بخش خلاقیت در ذهن یک معمار را فعال تر نموده و وی را با دیدگاه سایر هنرمندان نسبت به یک پروژه یا موضوع آشنا کند. در این حالت شخص می تواند نوع پاسخ دیگران را دریافته و بیاموزد برای یک موضوع چندین نوع نگاه و پاسخ وجود دارد. این مرحله به قدری مهم است که درصورتی که مداوم و عمیق بر روی آن کار شود می تواند بعدها به معمار کمک کند برای طراحی یک پروژه معماری از چندین زاویه به آن نگاه کرده و همه جوانب امر را پاسخگو باشد پس تا حد زیادی درصد خطا و اشتباه در طراحی را نیز می کاهد.

   منبع: دیتا سازه

   جهت مشاهده ویدیوهای خلاقیت در معماری استاد عمادالدین زند اینجا کلیک کنید.

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید