سبد خرید
 • 0
 • 0
سبدخرید شما
   مهندسی معماری و آشنایی کامل با این رشته - مهندسی معماری

   زمانی که روح انسان با صنعت پیوند می‌خورد، زمانی که نیازهای جسم و روح در یک نقطه به هم می‌رسد و آجر به آجر و خشت به خشت بنایی ساخته میشود که هم مأمنی برای آسایش تن است و هم جایگاهی برای آرامش روح. دستان توانمند معماری که هم انسان را می‌شناسد وهم هنر را، عمارتی می‌سازد که در آن میشود زنده ماند و زندگی کرد، تعهد توأم با عشق و البته دانش، بتن و خاک و سیمان و گچ را ابزاری می‌سازد تا معمار، خلاقیت خود را به رخ بکشد. معماران مانند تمامی هنرمندان دیگر می‌دانند که چگونه بر اجسام بی‌جان بدمند و آنها را زنده کنند. معماران قطعا هنرمندانی هستند که می‌دانند چگونه عدد و رقم و علوم مهندسی را به کار بگیرند تا با هنر خود رنگ زیباتری به زندگی بشر بزنند.

   مهندس معماری کیست؟

   آنچه که در رشته مهندسی معماری مطرح است طراحی بناهایی است که اصیل و زیبا باشند و همزمان با هماهنگی و توازن با طبیعت محیط، شرایط فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی را نیز مدنظر قرار دهد. متخصص رشته معماری فردی چند بعدیست. دیدگاهش استراتژیک است و ذهنیتی خلاق دارد. مهندس معماری در درجه نخست کیفیت زندگی افراد جامعه را مد نظر قرار میدهد و هدفش بهبود روزافزون کیفیت بناهاست به نحوی که ذوق هنری و زمینه‌های زیبایی شناسی و مهارت‌های حرفه‌ای را آنچنان به کار می‌گیرد که مکانی زیبا و دلنشین را برای انسان بسازد.

   وظایف مهندس معمار

   یافتن پروژه جدید از طریق بازاریابی و دادن توضیحات لازم برای مشتری

   مشورت با مشتری برای تعیین نیاز مشتری و الزامات لازم برای ساختمان ها

   بررسی و تحلیل شرایط و خصوصیات زمین و محوطه ساخت و ساز

   تعیین خصوصیات فیزیکی و کمی طرح همراه با تخمین مواد و تجهیزات لازم و هزینه یابی و زمان بندی اولیه پروژه

   تهیه طرح ها و نقشه های پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدلسازی کامپیوتری

   همکاری با سایر مهندسان از جمله مهندسان تاسیسات مکانیک، مهندسان برق و … در انجام محاسبات فنی و تاسیسات مکانیکی و برقی و …

   نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران

   بستن قرارداد با پیمانکاران

   مدیریت پروژه های ساخت و ساز

   بازدید از محل پروژه برای اطمینان یافتن از پیشرفت آن مطابق با برنامه

   مهارت و توانمندی های مورد نیاز مهندس معمار

   رویکرد روش مند، تحلیلی و منطقی (همچون سایر مشاغل مهندسی و فنی)

   داشتن ذوق و استعداد هنری

   توانایی عالی در ریاضیات به خصوص هندسه

   مهارت های ارتباطی و مذاکره ای قوی (برای موفقیت بیشتر در گرفتن پروژه و یا مذاکره با کارفرمایان و متقاعد کردن آنها)

   دقت زیاد و توجه به جزئیات (که هم در مهندسی نیاز است هم در فعالیت های هنری و معماری هر دو را در کنار هم دارد)

   توانایی مدیریت و سازماندهی (به منظور سازماندهی تیم های کاری) و انجام کار تیمی

   توانایی تحمل فشار کاری زیاد

   آگاهی از اثرات اجتماعی و زیست محیطی پروژه ها

   قدرت تجسم و خلاقیت

   توانایی حل مساله

   اطلاعات عمومی خوب در زمینه تاریخ بخصوص تاریخ معماری ایران و جهان، جغرافیا، اقلیم‌شناسی، روانشناسی، مردم‌شناسی و اقتصاد  (چون معماری با همه این عناوین در ارتباط است.)

   گرایش های مجموعه مهندسی معماری

   گرایشات معماری عبارتند از معماری اسلامی، مطالعات معماری ایران، مرمت ابنیه سنتی، انرژی معماری، تکنولوژی معماری، معماری منظر، مدیریت پروژه و ساخت که هر کدام از جنبه‌های متفاوتی به طراحی ساختمان می‌نگرند. علاقمندان به رشته معماری که می‌خواهند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه بدهند، می‌توانند گرایشات متعددی را انتخاب کنند که اغلب این رشته در مقطع ارشد در دانشکده‌های هنر تدریس می‌شود.

   گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی معماری

   گرایشات کارشناسی ارشد مهندسی معماری: معماری مسکن، معماری پایدار، معماری فنی، معماری فناوری، معماری فضاهای آموزشی و فرهنگی، فضاهای بهداشتی درمانی.

   دسته بندی مهندسی معماری در کارشناسی ارشد

   به طور کلی معماری شامل دو دسته است: مجموعه معماری و مجموعه هنرهای ساخت و معماری.

   مجموعه مهندسی معماری

   دسته اول مجموعه معماری است که شامل بازسازی پس از سانحه، معماری داخلی، معماری اسلامی، معماری منظر، مطالعات معماری ایران و در آخر مهندسی معماری که خود شامل 7 گرایش است که نام برده شد.

   مجموعه هنرهای ساخت و معماری

   دسته دوم که مربوط به مجموعه هنرهای ساخت و معماری است شامل مدیریت پروژه و ساخت، معماری و انرژی و فناوری معماری خواهد بود.

   مهارت های طراحی و نقشه کشی با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری

   امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای اصلی مهندس معماری است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس معماری بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس معمار را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی معماری قرار داده اند.بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی معماری موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

   برخی از مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی عمران

   همانطور که گفته شد معماری کاربرد هنر و فن است. برای دستیابی به این منظور 10 نرم‌افزار پرکاربرد در اختیار است.

    1- نرم‌افزار Autodesk Revit  2- نرم‌افزار Vray  3- نرم‌افزار Autodesk Architectural Desktop

   4- نرم‌افزار Sketch up 5- نرم افزار CorelDraw 6- نرم افزار Tekla Structures 7- Photoshop

   8- نرم‌افزار Autodesk 3ds Max 9- نرم افزار AutoCAD و 10- نرم افزار .Graphisoft ArchiCAD

   نرم افزار Autodesk Revit برای مدلسازی سه بعدی و ترسیم جزئیات بنا به کار می‌رود. نرم افزار Vray بسیار کاربردی است، در ابتدا برای پروژه‌های معماری طراحی شده بود اما در حال‌حاضر در اکثر زمینه‌ها از صنعت گرفته تا رسانه و از بازی‌های کامپیوتری و جلوهای ویژه،  در صنعت سینما کاربرد دارد.

   نرم افزار Autodesk Architectural Desktop محصول شرکت Autodesk است، از خصوصیات خارق‌العاده‌ای برخوردار است، این نرم‌افزار می‌تواند کارهای معماری را همزمان به صورت دو و سه بعدی ارائه دهد.

   نرم‌افزار Sketch up بسیار ساده و کارآمد است. سه بعدیست و خاص رشته معماریست، اما می‌تواند در طراحی بازی‌های رایانه‌ای، مهندسی مکانیک و راه‌و‌ساختمان نیز کاربرد داشته باشد.

   نرم افزار CorelDraw یک ویرایشگر گرافیکی برداریست. برای اولین بار در کانادا ساخته شد.

   نرم افزار Tekla Structures بسیار قدرتمند است. درای دو بخش است، مدل‌سازی و نقشه‌گیری. کاربرد  آن در سه بعدی کردن سازه‌های صنعتی و ساختمانی است.

   نرم‌افزار Autodesk 3ds Max برای ساخت انیمیشن و تصاویر سه بعدی استفاده می‌شود وقابلیت انعطاف خوبی دارد. برای کار معماری مدل‌سازی یکی از بخش‌های با اهمیت است که این نرم‌افزار در زمینه مدل سازی سه بعدی کاربرد دارد.

   نرم‌افزار Graphisoft ArchiCAD نرم‌افزار تخصصی مخصوص دانشجویان معماری و عمران است. امکانات خوبی دارد و میتواند تغییرات نور را در روز و شب به صورت سه بعدی نشان دهد. داده‌های ساختمانی را آنالیز می‌کند و همچنین نرم‌افزاری است که قادر است با وارد نمودن سایز و اندازه دلخواه شما بر روی دیوار و سقف و در و پنجرهبه کار گرفته شود.

    مهارت و توانمندی های مورد نیاز برای مهندسی معماری

   یک مهندس معمار باید توانایی اسکیس و طراحی بسیار بالایی داشته باشد اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی تسلط به نرم‌افزارهای طراحی نیز اجتناب ناپذیر است. مهندسان معماری شناخت سه بعدی خوبی از محیط اطراف دارند، با مبانی مهندسی آشنا هستند و هنر و روحیات انسانی را درک میکنند و از علم روز برای طراحی استفاده میکنند. آینده شغلی مهندسان معمار بستگی به گذراندن دوره‌ی نظام مهندسی و داشتن حق امضا، میزان تسلط به نرم‌افزار و آگاهی و تجربه دارد. بعلاوه طراحان معمار امکان ارائه طرح و شرکت در مسابقاتی دارند که برای طراحی برگزار می‌شود و ممکن است طرح آنها مورد توجه قرار گیرد و اجرایی شود که این امر برای طراحان تازه کار شروع بسیار مناسبی خواهد بود.

   منبع: دیتا سازه

   برای اطلاعات جامع تر از مقاله فوق می توانید از وب سایت دیتا سازه درخواست تحقیق داشته باشید


   آیا این مقاله مفید بود ؟

   بله
   خیر

   دیدگاه ها

   • اولین دیدگاه برای این مقاله را بنویسید !

   دیدگاه خود را وارد نمایید